ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
Στα πλαίσια της μεταπτυχιακής εργασίας της φοιτήτριας του ΠΜΣ Μουσειακών Σπουδών, Ποντικού Δάφνης υλοποιήθηκε ένα πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές/τριες της Α’ Γυμνασίου, του 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου Αττικής, με υπεύθυνη την κ Κουρούκα Στέλλα, Υποδιευθύντρια του σχολείου:

Δημητροπούλου Μαριτίνα
Ράλλη Μαρίνα
Καλλέργη Αριάννα
Σωτηροπούλου Μαρία
Κοσμίδη Μυρτώ
Τουμπάρης Αγγελος
Κύρογλου Μάριος
Τσιγαριδάκης Μιχάλης
Λούκα Γεωργία
Φέρλια Μαρία
Ξυναροπούλου Χρύσα
Χαμζαλάρι Αρλίντα
Πορτοκάλης Μάριος
Χρήστου Μανώλης

Οι μαθητές πραγματοποίησαν 10 επισκέψεις (κάθε Παρασκευή, μετά το πέρας των μαθημάτων) στο χώρο του Μουσείου στη διάρκεια των οποίων, εμπλεκόμενοι στο παρασκήνιο του Μουσείου, ανέλαβαν ρόλο επιμελητών, επέλεξαν πέντε αντικείμενα, αναζήτησαν τη χαμένη τους ιστορία δίνοντας την απάντηση στο ερώτημα «Γιατί τα αντικείμενα αυτά είναι Μουσειακά Αντικείμενα». Στη συνέχεια, την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2016 οργάνωσαν έκθεση με θέμα «Πέντε αντικείμενα… ένας προορισμός», την οποία επισκέφτηκαν όλοι οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου και ξεναγήθηκαν από τους συμμαθητές τους/«επιμελητές». Το Σάββατο 9 Απριλίου 2016, στις 12:00, η έκθεση θα ανοίξει για τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς, τους συγγενείς και τους φίλους των μαθητών. Όλοι οι επισκέπτες θα ξεναγηθούν από την ομάδα του προγράμματος. Το φωτογραφικό υλικό είναι από τις επισκέψεις των μαθητών στο Μουσείο και από την έκθεση.

Στις 22 Ιουνίου 2016 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της Ομάδας στην παλαιοντολογική ανασκαφή του Πικερμίου και στην Πικερμική Έκθεση όπου ξεναγηθήκαμε από το Διευθυντή του Μουσείου Παλαιοντολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γεώργιο Θεοδώρου.