Επίσκεψη εργασίας Ιταλίδας καθηγήτριας στο σχολείο μας
Στο πλαίσιο συνεργασίας με το ιταλικό σχολείο: "ICS di Codroipo", επισκέφθηκε στο σχολείο μας για παρακολούθηση εργασίας (job shadowing), η ιταλίδα εκπαιδευτικός κ. Sara Corubolo, την περίοδο: 22-26/04/2024. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της, συμμετείχε σε μαθήματα, εργαστήρια, πολιτιστικές εκδηλώσεις και εκδρομές του σχολείου μας.

Πρόσκληση Έλληνα εκπαιδευτικού στο Ιταλικό σχολείο
Την περίοδο 05-09/05/2024, ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Παναγιώτης Γεωργάλας επισκέφθηκε ως προσκεκλημένος εμπειρογνώμων για θέματα τεχνητής νοημοσύνης στην εκπαίδευση το σοχλείο "ICS di Codroipo" της Ιταλίας. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus του ιταλικού σχολείου. Εκεί διοργάνωσε μαθήματα AI σε παιδια του σχολείου και σεμινάρια επιμόρφωσης για θέματα τεχνητής νοημοσύνης σε Ιταλους εκπαιδευτικους.