Eπίσκεψη στις Βρυξέλλες

28/03/06-30/03/06

Μία ομάδα μαθητών από το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στις Βρυξέλλες το Μάρτιο του 2006.
Φτάσαμε στις 12.30 (ώρα Βελγίου)  και εγκατασταθήκαμε στο ξενοδοχείο ''LES COLONIES'' .Αργότερα επισκεφθήκαμε το ΕυρωπαΪκό σχολείο.Μας ξενάγησαν στο χώρο του σχολείου διαπιστώνοντας τη βαρύτητα που δίνουν στο εκπαιδευτικό σύστημα.Πήγαμε σε μία τάξη 1ης Λυκείου με ελληνόπουλα.Ύστερα απο την επίσκεψη μας στο εκπληκτικό αυτό σχολείο κάναμε βόλτα στην''PLACE ROGIER'' με τα πολλά μαγαζιά σοκολάτας.Εντυπωσιαστήκαμε από την καταπληκτική αρχιτεκτονική κατασκευή των κτιρίων.Επειδή το ελληνικό στοιχείο δεν μπορεί να λείψει, φάγαμε σουβλάκια απο ένα πατριώτη μας(από την Κρήτη).

Την δεύτερη μέρα ξυπνήσαμε και πήραμε πρωινό στο ξενοδοχείο.¨Επειτα επισκευτήκαμε το ΕυρωπαιΪκό Κοινοβούλιο και μας ξενάγησαν στο χωρο όπου συνεδριάζουν οι ευρωβουλευτές. Γυρίσαμε κατάκοποι στο ξενοδοχείο.

Την τρίτη μέρα πήγαμε στη γραφική πόλη Brugge την "Βενετία του βορρα". Εκει επισκεφθήκαμε εναν μεγαλοπρεπέστατο καθολικό ναό στον οποίο βρισκόταν ένα έργο του ΜΙΧΑΗΛ ΑΓΓΕΛΟΥ(η Παναγία με το Θείο Βρέφος) καθώς και αρκετά καταστήματα δαντέλας. Έπειτα φύγαμε για το αεροδρόμιο.

Την τέταρτη μέρα φτάσαμε στην Αθήνα........

Συμμετείχαν οι μαθητές:Τρουπή Ευγενία, Κικιαντώνη Γεωργία, Καλούδη Σπυριδούλα, Νίχλου Ελένη, Κορδαλή Κατερίνα, Καρουσιώτης Χρήστος, Ευαγγελίου Νικος, Δασκαλάκης Νίκος                                                               ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ:Μισιρλής Νικόλαος και Γερασάκης Ροβέρτος.

Περάσαμε Τέλεια!!!