Τίτλος σχεδίου 2022-2023
"LEARNT - Lets drEAm ouR commoN fuTure"

Ετικέτα ποιότητας
Βράβευση
Βράβευση των μαθητών του 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου Αττικής για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα eTwinning με τίτλο LEARNT. Το έργο αναδείχθηκε καλύτερη συνεργατικη πρωτοβουλία στον πανελληνιο διαγωνισμό BRAVO SCHOOLS, κέρδισε την εθνική ετικέτα ποιότητας και θα παρουσιαστεί στο πανελληνιο συνέδριο etwinning τον Οκτώβριο του 2023.

Βραβείο 2023
Βραβείο
Το σχολείο μας συμμετείχε με επιτυχία στον πανελλήνιο διαγωνισμό BRAVO SCHOOLS 2023, κερδίζοντας το βραβείο καλύτερης εκπαιδευτικής προσέγγισης στην κατηγορία: "Συνεργατικό πρόγραμμα". Η πρωτοβουλία αφορούσε τη δημιουργία μίας συνεργατικής ιστορίας για τις σπάνιες ασθένειες. Υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning, με τίτλο "LEARNT". Γράφτηκε από μαθητές/τριες της Α' Γυμνασίου, σε συνεργασία με παιδιά άλλων 5 χωρών.

Συνεργάτες
- 5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Αττικής, Ελλάδα (Συντονιστικό σχολείο)
- Szkola Podstawowa Nr 114 im. Jedrzeja Cierniaka w Warszawie, Πολωνία (Συντονιστικό σχολείο)
- Cherkasy Specialized school No 17, Ουκρανία
- Radviliskio Vinco Kudirkos pagrindine mokykla, Λιθουανία
- 11ο Γυμνάσιο Ιλίου, Ελλάδα
- Osnovna škola Đurmanec Đurmanec, Κροατία
- ICS di Codroipo, Codroipo (UD), Ιταλία

Συμμετοχή από το σχολείο μας
- Ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής: Παναγιώτης Γεωργάλας
- Οι μαθητές & μαθήτριες του τμήματος Α2

Στόχος
- Κοινές εκπαιδευτικές δράσεις με χρήση σύγχρονων τεχνολογιών σε εθνικές και διεθνικές ομάδες

Δημιουργία προφίλ
Οι μαθητές όλων των χωρών δημιούργησαν τα προφίλ τους σε έναν
κοινό εικονικό τοίχο με χρήση του online λογισμικού Padlet.

Συμετοχή στο φόρουμ
Τα παιδιά όλων των χωρών αντάλλαξαν απόψεις στα Αγγλικά για το πώς φαντάζονται το σχολείο του μέλλοντος.
Ως πλατφόρμα αξιοποιήθηκε το Forum του Twinspace.

Διαγωνισμός λογότυπου
Τα υποψήφια έργα:

Μετά από ψηφοφορία, αναδείχτηκε καλύτερο λογότυπο το ακόλουθο έργο από την Ουκρανία:

Εισαγωγική online συνάντηση

Λογισμικό: Webex
Οργάνωση: Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές συνδέθηκαν από το σπίτι
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι μαθητές όλων των χωρών είχαν την ευκαιρία:
1. Να αλληλογνωριστούν
2. Να μιλήσουν για τις καθημερινές τους συνήθειες, τα ενδιαφέροντά τους και τα χόμπι
3. Να παρουσίιάσουν τοπικά Χριστουγεννιάτικα γλυκά

Γνωρίζοντας την Ευρωπαϊκή Ένωση
Στόχος: Οι μαθητές να γνωρίσουν βασικά στοιχεία, γεγονότα και ορόσημα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση
Μέθοδος:
1. Στα παιδιά όλων των χωρών μοιράζεται ένα κοινό κείμενο στα Αγγλικά με βασικά στοιχεία που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση
2. Τα παιδιά μελετούν το κείμενο στο σπίτι
3. Κατά τη διάρκεια μίας online συνεδρίας οργανώνεται ένα παιχνίδι Kahoot βασισμένο στο κείμενο. Σε αυτό συμμετέχουν παιδιά όλων των χωρών

Κοινό μάθημα (AR)
Σκοπός: Οι μαθητές όλων των χωρών δημιουργούν ένα κοινό μάθημα για τους δεινόσαυρους
Λογισμικό: ARLOOPA
Οργάνωση: Κάθε σχολείο δημιουργεί δύο σύντομα βίντεο επαυξημένης πραγματικότητας με τη βοήθεια της εφαρμογής ARLOOPA.
Στο τέλος συντίθενται οι επιμέρους εργασίες των παιδιών όλων των χωρών σε κοινά βίντεο:

Συνεργατικό ποίημα
Στόχος: Οι μαθητές όλων των χωρών γράφουν μαζί ένα ποίημα στα Αγγλικά με θέμα τους κινδύνους στο διαδίκτυο και στα κοινωνικά δίκτυα.

Συνεργατική ιστορία
Περιγραφή: Η Αγγλιδα συγγραφέας Sophie Marsh δημιούργησε ένα παραμύθι σχετικό με μία σπάνια ασθένεια. Μετά από άδεια που έδωσε η ίδια, οι μαθητές όλων των χωρών συνέχισαν την ιστορία, γράφοντας από 2-3 προτάσεις. Η πρωτοβουλία αυτή, πήρε βραβείο καλύτερης συνεργατικής εργασίας στον Πανελλήνιο διαγωνισμό BRAVO SCHOOLS 2023.

Κατανοώντας τις σπάνιες ασθένειες
Στόχος: Οι μαθητές να γνωρίσουν βασικά στοιχεία και δεδομένα που αφορούν τις σπάνιες ασθένειες στο σημερινό κόσμο.
Μέθοδος:
1. Στα παιδιά όλων των χωρών μοιράζεται ένα κοινό κείμενο στα Αγγλικά με βασικά στοιχεία που αφορούν τις σπάνιες ασθένειες (rare diseases).
2. Τα παιδιά μελετούν το κείμενο στο σπίτι

Μαθαίνοντας τοπικές γλώσσες
Στόχος: Οι μαθητές να μάθουν τα βασικά των γλωσσών των εταιρικών σχολείων
1. Τα σχολεία συμφωνούν σε έναν κοινό διάλογο στα Αγγλικά
2. Κάθε σχολείο:
- Μεταφράζει τον διάλογο στη γλώσσα και τον ανεβάζει σε ένα αρχείο κειμένου στο Twinspace
- Ηχογραφεί τον διάλογο στη γλώσσα του και ανεβάζει το αρχείο ήχου στο Twinspace
3. Το υλικό μοιράζεται στους μαθητές όλων των σχολείων
4. Κατά τη διάρκεια μίας online συνεδρίας οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να εξασκηθούν στους διαλόγους με παιδιά άλλων χωρών. Οι διάλογοι γίνονται κυκλικά. Για παράδειγμα ένα παιδί από την Ελλάδα μιλάει Πολωνικά με ένα παιδί από την Ιταλία, ένα παιδί από τη Λιθουανία μιλάει Κροατικά με ένα παιδί από την Ουκρανία κλπ.

Λογισμικό συνεδρίας: Webex
Βοηθητικό υλικό: